Narracje na Ojcowskiej

Witamy wszystkich gości na naszej Ulicy w ramach 11 edycji festiwalu Narracje.

16 i 17 listopada zapraszamy do zwiedzenia instalacji artystycznych na końcu ulicy. A jeżeli będziecie mieli nosa… to znajdziecie na pewno dom gdzie można będzie się napić lokalnego cydru 🙂

Więcej szczegółów na portalu festiwalu: http://narracje.eu/

Kubki z Ojcowskiej

Jeżeli podoba ci się ulica Ojcowska (a na pewno ci się podoba), to zapraszamy do zakupu bardzo ładnych, ręcznie malowanych kubków z rysunkiem charakterystycznej zabudowy naszej Ulicy.

W razie zainteresowania, prosimy o kontakt pod adresem kubki @ ojcowska.net.

Poniżej zdjęcia kubków w pełnej krasie:

3kubek_Ojcowska23kubek_Ojcowska12kubek_Ojcowska2 2kubek_Ojcowska1 1kubek_Ojcowska2 1kubek_Ojcowska1

Zrozumień Sierpień – Zapraszamy!

Ulica Ojcowska zaprasza na grę miejską organizowaną w ramach wydarzenia ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ prowadzonego przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w drużynach (min. 2 osoby)

Start 31 sierpnia w godzinach od 14.00 do 16.00 na początku ulicy Ojcowskiej.

Meta – teren VIII LO w Gdańsku.
Dla pierwszych 30 drużyn, które ukończą grę przewidziano nagrody!
Trasa to ok. 3 km, czas uczestnictwa to ok. godzina.

Więcej szczegółów: http://www.facebook.com/events/1507363956179294

 

List otwarty do Władz Miasta Gdańska

Pan Maciej Lisicki

Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska

Szanowny Panie,

Dziękujemy za Pana dotychczasowe wsparcie w działaniach zmierzających do rewitalizacji ulicy Ojcowskiej – zapomnianej perełki architektury i społeczności międzywojnia w Gdańsku.

Chcemy przypomnieć o potrzebach naszej ulicy: gruntownej modernizacji terenów miejskich oraz rozwiązaniu problemu zalewania ulicy.

Mieszkańcy ulicy Ojcowskiej już przed wojną byli przykładem zintegrowanej społeczności lokalnej. Dziś staramy się przywrócić ten specyficzny wizerunek poprzez nasze działania:

  • założenie Stowarzyszenia Przyjaciół Ulicy Ojcowskiej
  • akcje promocyjne ulicy w mediach społecznościowych
  • inicjatywy skierowane do mieszkańców dzielnicy: Gdańskie Dni Sąsiada, Dni Wiatru, Dzień Pirata, olimpiada sportowa dla dzieci, spotkania integracyjne
  • nagrodzony drugim miejscem udział w konkursie filmów o ulicach i ich mieszkańcach „Filmujemy Gdańsk” w ramach międzynarodowego festiwalu Euroshots 2012
  • przygotowanie projektu dla głosowania budżetu obywatelskiego

Jesteśmy wskazywani jako przykład wspólnotowego działania angażującego mieszkańców Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, w projekcie „Tworzenie i rozwijanie Standardów usług pomocy i integracji społecznej”.

Nasz udział w Budżecie Obywatelskim Gdańska i zdobyte 1180 głosów świadczy o naszym zaangażowaniu w działaniu.

Mamy determinację w odbudowie społecznych relacji, ale też oczekujemy od miasta, jako gospodarza przestrzeni miejskiej, determinacji prowadzącej do wyremontowania ulicy Ojcowskiej. Bez wsparcia miasta remont ulicy jest niemożliwy.

Prosimy o jak najszybsze uwzględnienie naszej potrzeby w budżecie miejskim.

Dziękujemy

Nie udało się. Ale każdemu z 1180 głosującym dziękujemy za wyrazy wsparcia. Nie poddajemy się, dopóki piłka jest w grze, wszystko jest możliwe!

Ratujmy Ulicę Ojcowską!

Używając takiego tytułu staramy się przekonać mieszkańców Gdańska do pomocy w ratowaniu ulicy Ojcowskiej poprzez głosowanie na nasz projekt.

W ramach zadania wykonać należy kompletną dokumentację dotyczącą działań mających na celu uratowanie oryginalnego charakteru ulicy Ojcowskiej w Gdańsku. W szczególności dokumentacja powinna obejmować następujące zagadnienia:

– Uwspółcześnienie infrastruktury i rozwiązanie problemu zalewania ulicy Ojcowskiej oraz sąsiednich ulic podczas deszczu oraz roztopów. Na dzień dzisiejszy, ulica Ojcowska nie dysponuje kanalizacją deszczową.
– Odtworzenie unikatowego założenia urbanistycznego ulicy: doprowadzenie terenu miejskiego do stanu pozwalającego na odzyskanie charakteru, który istniał przed wojną i z którego ulica była słynna jako przykład specyficznej architektury miejskiej.

Zainteresowane osoby zachęcamy do przeczytania kompletnego wniosku, link poniżej:

Wniosek Ojcowska

Czy można lubić wiatr?

Gdańsk, to wietrzne miasto. Nie wszyscy kochają wiatr. Jego porywy burzą misterne fryzury, wciska się  on pod omotane  czapki i szale,  sypie piaskiem w oczy.

IMG_4357Czy można lubić wiatr? Pewnie że tak, można nawet urządzić ,,Święto Wiatru”.  Tak też zrobiła ulica Ojcowska – społeczność ,,lekko zakręconych” ludzi, którzy mają pomysły, energię i nie lubią nudy.

W sobotnie popołudnie (5.X) spotkali się duzi i mali, młodsi i starsi na ulicy, by wspólnie budować latawce. Warsztaty były zorganizowane niezwykle profesjonalnie, produkty i półprodukty wcześniej przygotowane w rękach międzypokoleniowych drużyn przybierały formę kolorowych latawców.

IMG_4383 IMG_4394 IMG_4407 IMG_4414

Pracowali mama z synem, dziadek z wnuczką, sąsiad z sąsiadką… wspólnie, bez rywalizacji z uśmiechem na twarzy. Najmłodsi mieszkańcy ulicy budowali  wiatraczki, które rewelacyjnie łapały wiatr w kolorowe skrzydła.

W trakcie pracy, by nikt nie opadł z sił pojawił się prowiant, wzmocnił on uczestników, którzy  tworząc wietrzny korowód powędrowali na łąkę na Cygańskiej Górze.

Tam już głównym bohaterem był wiatr, który porywał, unosił, kręcił  i gonił ,,Ojcowskie” latawce i wiatraczki.

Ale to nie wszystkie atrakcje, można było poczuć moc wiatru puszczając i sterując latającymi skrzydłami pod czujnym okiem profesjonalisty – instruktora kitesurfingu.

GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 IMG_4423IMG_4416 IMG_4534  GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013 GDAŃSK ŚWIĘTO WIATRU 2013Zachód słońca uciszył wiatr i zmęczeni bohaterowie wrócili na ulicę, gdzie na polance czekało ognisko. Rozpoczęła się ogniskowa biesiada, podczas której dokładnie omówiono sukcesy i porażki w budowie i puszczaniu latawców. Okazało się, ze wśród seniorów znalazł się wieloletni instruktor budowy modeli i latawców. Jego opowieści wzbudziły takie zainteresowanie, że to nie jest koniec przygody ul. Ojcowskiej z wiatrem i latawcami. Mieszkańcy spotkają się ponownie na warsztatach, by udoskonalić swoje latawce, zbudować nowe modele i puszczając je dalej zaprzyjaźniać się z wiatrem.

 Wietrzne pozdrowienia z ul.Ojcowskiej ślą jej mieszkańcy.

Impreza współfinansowana jest ze środków Miasta Gdańska. Dziękujemy za wsparcie.